9H8C2132.JPG

GELC2021

21-22 June, Singapore

Opening Address

Mr Chan Chun Sing.png

Minister Chan Chun Sing

Guest of Honour & Opening Address
Minister for Education

Singapore

About Chan Chun Sing

Mr Chan Chun Sing is Minister for Education since 15 May 2021 and he is also the Deputy Chairman of the People's Association since 1 October 2015. He was the Minister for Trade and Industry and Minister-in-charge of the Public Service from 1 May 2018 to 14 May 2021.


Mr Chan was Secretary-General of the National Trades Union Congress (NTUC) from 4 May 2015 to 22 May 2018. At NTUC, he expanded the Labour Movement network to represent all working people in Singapore, and led efforts to curate and deliver timely and relevant training for workers. Mr Chan also served as Minister in the Prime Minister's Office from 9 April 2015 to 30 April 2018, upon relinquishing his prior appointments as Minister for Social and Family Development (MSF) and Second Minister for Defence, both of which he had held since 1 September 2013. At MSF, he was responsible for improving social service delivery, enhancing social safety nets and strengthening support for families in Singapore.

His other previous appointments included Acting Minister for Community Development, Youth and Sports (21 May 2011 to 31 October 2012) and Minister of State for Information, Communications and the Arts (21 May 2011 to 31 July 2012).

Mr Chan served with the Singapore Armed Forces (SAF) from 1987 to 2011. He held various appointments, including Chief of Army (2010 to 2011), Chief of Staff, Joint Staff (2009 to 2010) and Commander 9th Division / Chief Infantry Officer (2007 to 2009). He left the SAF to run in the 2011 General Election and was elected Member of Parliament for Tanjong Pagar Group Representation Constituency (GRC). 

Educated at the Raffles Institution (1982 to 1985) and Raffles Junior College (1986 to 1987), Mr Chan was awarded the SAF (Overseas) and President’s Scholarship to study Economics at Christ’s College, Cambridge University in the United Kingdom in 1988 and graduated with First Class Honours. Mr Chan was awarded the Distinguished Master Strategist Award 1998 by the US Army Command and Staff College. In 2005, he completed the Sloan Fellows Programme at the Massachusetts Institute of Technology under the Lee Kuan Yew Scholarship.

Born in 1969, Mr Chan is married with three children and enjoys reading and jogging.